21. 9. 2019

Punding 2019

Letošní punding se uskutečnil v hodně pozdním termínu. Noční teploty se v týdnu před Pundingem blížily nule, bacily nás pronásledují a tak jsem se rozhodli letos ve Smržovicích nespat.
Počasí přes den ovšem bylo luxusní.
Sešli jsem se v Chudenicích - Deny + Barča a Domča, Botas + Zuzka, Bára, Jana + Kačka, Ma, Marek a Lída. Jak se vyjádřila Kačka "Punding, kde bude převaha dospělých zní opravdu divně, takže určitě jedu."
Společně jsme došli na Bolfánek, kde kromě rohledy a jeskyně sv. Wolfganga byla k vidění také přehlídka práce umělců, kteří vyřezávají motorovou pilou. Většinou dělali různá zvířata. Jeden byl monotematista - uměl jenom sovy.
V hospodě Na Poustevně jsme si dali pivo a pojedli něco z vlastních zásob.
 Skupina A pod vedením Denyho (většina tlupy) vyrazila pěšky do Smržovic.
 Skupiny B (já a Jana s Kačkou) jsme si obešly park u Bolfánku (oficiálně Žďár) s Kvapilovým (Rusalčiným) jezírkem, Americkou zahradu i zámek Lázeň. Jezírka by dnes svou barvou insirovala spíš k písni Jožin z Bažin. Vrátily jsme se do Chudenic a zašly na polívku do Staré školy. Abychom vyprovokovaly skupinu A, poslaly jsme jim fotky naší polévky, čímž jsme zmátly Marka, který si myslel, že už jsme ve Smržovicích a máme uvařený guláš.
Dvěma auty jsme se přemístily do Smržovic. Cestou jsme ještě zastavily v Poleni u zříceniny kostela sv. Markéty.
Ve Smržovicích jsme vyrazily na dřevo. Když jsme ho vlekly po louce, ohlásila se skupina A, že už jsou na Modlíně.
Přinesli spoustu zážitků (třeba ten s Araby), košík bedel a další dřevo.
Jana odvezla řidiče skupiny A do Chudenic pro zbylá auta.
Botas se vykoupal a nakonec jsme uvařili i ten buřtguláš.
Chudenice tzv. starý zámek




Kámen pod "Šlépějovou kaplí sv. Wolfganga", uvnitř kaple je na kameni otisk stop a biskupské berly

Výhled z Bolfánku

Kvapilovo jezírko I.

Kvapilovo jezírko II.

Ubohá Rusalka bledá

Kuchyňka*


*Kuchyňka je drobný pavilonek, který byl dříve součástí rozsáhlého anglického krajinářského parku při úpatí vrchu Žďáru. Je pozdně barokního založení, později empírově upravený.
Poslední úpravy pocházejí z první čtvrtiny 20. století.
Kuchyňka sloužila k přípravě pokrmů a jako odpočinkové místo při procházkách, honech i vyjížďkách panstva po okolí.
Kuchyňka je i místo událostí označované jako selské „kozí povstání“ z roku 1735. Tehdy vrchnost, hraběnka Isabela Černínová, vydala dekret, kterým nařídila odstranění veškerých koz v panství, vyjma koz patřící zvláště chudým. Důvodem tohoto rozhodnutí byly nehraditelné škody, které vznikly při pasení kozího dobytka na lesních porostech. Toto rozhodnutí vyvolalo velký rozruch a nevoli a dne 25. května 1735 zadrželi ve žďárském lese svátečně oblečení muži a ženy chudenické panské úředníky, myslivce, hajné, dokonce i hejtmana s dvěma mušketýry, kteří spěchali k Chocomyšli panstvu naproti. Tyto zajaté odvedli právě ke „Kuchyňce“.
Když v tato místa přijela černínská vrchnost, na cestě z Chocomyšle na Lázeň stály zde celé zástupy poddaných s kozami, které držela děvčátka v bílém šatu s prosbou o rozumné a umírněné jednání vrchnosti. Tato prosba byla vyslyšena, vlídně přijata, celá vojna skončila smírně a vrchnost za ni nedovolila nikoho trestat.

Douglaska tisolistá*
* V roce 1843 byl poprvév Americké zahradě vysazen jedlovec tisolistý (Pseudotsuga menziesii) neboli douglaska, který je obvykle nesprávně označován jako douglaska tisolistá. Tento exemplář se nám zachoval do současnosti. Dle posledního měření, které proběhlo v květnu 2010 je výška kmene 32 m, výška celého stromu 34,8 m, obvod kmene 572 cm a obvod koruny 68 m.

Poleň, kostel Všech svatých

Poleň, zřícenina kostela sv. Markéty

Poleň, zřícenina kostela sv. Markéty