Počasí přes den ovšem bylo luxusní.
Sešli jsem se v Chudenicích - Deny + Barča a Domča, Botas + Zuzka, Bára, Jana + Kačka, Ma, Marek a Lída. Jak se vyjádřila Kačka "Punding, kde bude převaha dospělých zní opravdu divně, takže určitě jedu."
Společně jsme došli na Bolfánek, kde kromě rohledy a jeskyně sv. Wolfganga byla k vidění také přehlídka práce umělců, kteří vyřezávají motorovou pilou. Většinou dělali různá zvířata. Jeden byl monotematista - uměl jenom sovy.
V hospodě Na Poustevně jsme si dali pivo a pojedli něco z vlastních zásob.
Skupina A pod vedením Denyho (většina tlupy) vyrazila pěšky do Smržovic.
Skupiny B (já a Jana s Kačkou) jsme si obešly park u Bolfánku (oficiálně Žďár) s Kvapilovým (Rusalčiným) jezírkem, Americkou zahradu i zámek Lázeň. Jezírka by dnes svou barvou insirovala spíš k písni Jožin z Bažin. Vrátily jsme se do Chudenic a zašly na polívku do Staré školy. Abychom vyprovokovaly skupinu A, poslaly jsme jim fotky naší polévky, čímž jsme zmátly Marka, který si myslel, že už jsme ve Smržovicích a máme uvařený guláš.
Dvěma auty jsme se přemístily do Smržovic. Cestou jsme ještě zastavily v Poleni u zříceniny kostela sv. Markéty.
Ve Smržovicích jsme vyrazily na dřevo. Když jsme ho vlekly po louce, ohlásila se skupina A, že už jsou na Modlíně.
Přinesli spoustu zážitků (třeba ten s Araby), košík bedel a další dřevo.
Jana odvezla řidiče skupiny A do Chudenic pro zbylá auta.
Botas se vykoupal a nakonec jsme uvařili i ten buřtguláš.
Chudenice tzv. starý zámek |
Kámen pod "Šlépějovou kaplí sv. Wolfganga", uvnitř kaple je na kameni otisk stop a biskupské berly |
Výhled z Bolfánku |
Kvapilovo jezírko I. |
Kvapilovo jezírko II. |
Ubohá Rusalka bledá |
Kuchyňka* |
Poslední úpravy pocházejí z první čtvrtiny 20. století.
Kuchyňka sloužila k přípravě pokrmů a jako odpočinkové místo při procházkách, honech i vyjížďkách panstva po okolí.
Kuchyňka je i místo událostí označované jako selské „kozí povstání“ z roku 1735. Tehdy vrchnost, hraběnka Isabela Černínová, vydala dekret, kterým nařídila odstranění veškerých koz v panství, vyjma koz patřící zvláště chudým. Důvodem tohoto rozhodnutí byly nehraditelné škody, které vznikly při pasení kozího dobytka na lesních porostech. Toto rozhodnutí vyvolalo velký rozruch a nevoli a dne 25. května 1735 zadrželi ve žďárském lese svátečně oblečení muži a ženy chudenické panské úředníky, myslivce, hajné, dokonce i hejtmana s dvěma mušketýry, kteří spěchali k Chocomyšli panstvu naproti. Tyto zajaté odvedli právě ke „Kuchyňce“.
Když v tato místa přijela černínská vrchnost, na cestě z Chocomyšle na Lázeň stály zde celé zástupy poddaných s kozami, které držela děvčátka v bílém šatu s prosbou o rozumné a umírněné jednání vrchnosti. Tato prosba byla vyslyšena, vlídně přijata, celá vojna skončila smírně a vrchnost za ni nedovolila nikoho trestat.
Douglaska tisolistá* |
Poleň, kostel Všech svatých |
Poleň, zřícenina kostela sv. Markéty |
Poleň, zřícenina kostela sv. Markéty |